Wydarzenia

Marsz Efekt Motyla 2024

Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja zaprasza na:

IV Marsz EFEKT MOTYLA z wdzięcznością za życie.

Wydarzenie skierowane jest do rodzin, które straciły swoje dziecko.

Wspólnie, w hołdzie za Ich życie, z wdzięcznością za każdą chwilę, która była nam dana przejdziemy brzegiem morza o wschodzie słońca.

Wierzymy, że uruchomiona nad brzegiem Bałtyku wdzięczność zadziała niczym efekt motyla i dotrze z mocą do wszystkich osób na świecie, które aktualnie przeżywają chorobę, śmierć, żałobę związane ze swoim dzieckiem.

UWAGA ZMIANA! W tym roku wspólne śniadanie zjemy w Narodowym Centrum Żeglarstwa.

Zbiórka: 14.09.2024, 6:00 plaża Gdańsk Górki Zachodnie, wejście nr 21 (tak, jak co roku).

*prosimy o zabranie ze sobą termosów z kawą/herbatą oraz kanapek, ciastek itp.

Marsz Efekt Motyla 2023 w Polsacie:
zobacz tutaj.

Dzień Mamy 2024

W dniu 8. czerwca 2024 razem z naszymi TuliPanowymi podopiecznymi świętowaliśmy Dzień Mamy. W tym szczególnym dniu, mamy będące pod opieką Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom mogły liczyć na chwilę relaksu zapewnionemu dzięki sztabowi fryzjerów, makijażystów oraz kosmetyczek. Zwieńczeniem wydarzenia była sesja zdjęciowa w malowniczej scenerii Głównego Miasta w Gdańsku. Bardzo dziękujemy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej, która jak co roku podjęła się organizacji tego ważnego wydarzenia. Było cudownie!

Morze Aniołów 2024

MORZE ANIOŁÓW 01.06.2024 g. 4:18

To już 5 edycja tego niezwykłego wydarzenia.

Kilkaset osób na brzegu Morza Bałtyckiego w Sopocie plus drugie tyle na całym świecie od 5 lat łączy się tego dnia w intencji pokoju i wolności.

1000 Aniołów o wschodzie słońca to wydarzenie charytatywne społeczności Morze Aniołów.

Zapraszamy do wspólnego charytatywnego wejścia do morza o godz. 4.18 o wschodzie słońca 1 czerwca 2024, w Dniu Dziecka, w Sopocie by wesprzeć funkcjonowanie Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Spotykamy się przy wejściu nr 28 (od ul. Traugutta Sopot).

Pamiętaj, aby dołączyć do akcji 1000 Aniołów o wschodzie słońca 2024 – V edycja, należy zarejestrować się na stronie www.morzeaniolow.pl (ikona „zarejestruj się”) oraz po wpisaniu swoich danych i wyborze pakietu dokonać płatności. Na liście startowej po nadaniu numeru (prosimy o cierpliwość, numery nadawane są cyklicznie co kilka dni) przy Twoim imieniu i nazwisku pojawi się numer anielski do pobrania.

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli zechcesz go udostępnić na swoich mediach społecznościowych, inspirując swoich znajomych i rodziny do dołączenia.

Jeżeli nie możesz być z nami tego dnia w Sopocie, zapraszamy Cię do wejścia do wody w swojej okolicy. Razem w Morzu Aniołów, spotykamy się o wschodzie słońca będąc w różnych miejscach na świecie. Do wejścia z intencją wybierz morze, jezioro, rzekę lub po prostu wannę, najlepiej z widokiem na słońce. Naszym połączeniem będzie woda i wschód.

Wydarzenie jest w całości imprezą charytatywną. Możesz zaprosić lub zainspirować inne osoby i zorganizować wspólne wejście do wody w swojej przestrzeni.

Jeżeli nie masz możliwości wejścia do wody możesz dołączyć łącząc się z nami intencją pokoju i wolności w godzinie wschodu słońca. Morze Aniołów jest inicjatywą społeczną, która łączy ludzi.

Jesteśmy społecznością, która praktykuje codziennie kąpiele w zimnym Bałtyku o wschodzie Słońca. Inspirujemy do dbania o siebie i o innych, do zdrowych praktyk, do świadomego obcowania z naturą i z zimnem, które mają działanie terapeutyczne.

„Nigdy nie wiesz kto dla Ciebie stanie się Aniołem a dla kogo staniesz się nim Ty.”

Jesteś Aniołem!

Do zobaczenia na plaży w Sopocie!

Srebrny Laur Jakości

Srebrny Laur Jakości za wysoką jakość procedur medycznych dla Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom / rozmowa z Prezes Ewą Liegman

Ewa Liegman: KAŻDY CZŁOWIEK ZASŁUGUJE NA WSPARCIE I ŁAGODZENIE CIERPIENIA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE.

Pod koniec kwietnia w murach Gdańskiego Domu Technika po raz 26. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie o Pomorską Nagrodę Jakości, organizowanym przez Pomorską Radę FSNT-NOT. W tym roku nagrodę Srebrny Laur w kategorii organizacji publicznych otrzymało Hospicjum Pomorze Dzieciom. Co oznacza wysoka jakość w przypadku misji hospicyjnej? Dlaczego dbanie o nią jest aż tak ważne? Czego inne firmy mogą się od hospicjum nauczyć? Na te pytania odpowiada prezes organizacji Ewa Liegman.

Hospicjum otrzymało Srebrny Laur Jakości za wysoką jakość procedur medycznych. Czym właściwie jest “wysoka jakość procedur medycznych” w przypadku Hospicjum? Co się kryje za tym stwierdzeniem?

Ewa Liegman: Procedury, które nie są fikcją. Nauka myślenia o poszczególnych czynnościach jak o procesie, z uwzględnieniem wszystkich członków interdyscyplinarnego zespołu: od konsultacji pod opiekę po śmierć dziecka, a także zapewnienie ciągłości opieki dla całej rodziny, również w żałobie. Procedury w hospicjum są opracowywane przez zespół, który na co dzień mierzy się z wyzwaniami opieki nad śmiertelnie chorym dzieckiem, dlatego stanowią precyzyjną odpowiedź na potrzeby pacjenta i jego najbliższego otoczenia. Model opieki w domowym i perinatalnym hospicjum koncentruje się wokół chorego w sposób holistyczny: podnosząc jakość życia, łagodząc uporczywe objawy, ból fizyczny, psychiczny i duchowy nie tylko umierającego maleństwa czy nastolatka, ale także jego rodziców i rodzeństwa. Dzięki procedurom możliwe są tak specjalistyczne działania w warunkach domowych, by nieuleczalnie chore dziecko mogło na ostatni etap życia wrócić do najbardziej przyjaznego dla siebie środowiska.

Dbanie o tę jakość wymaga niewątpliwie bardzo dużo wysiłku, pracy, staranności. Dlaczego jest to tak ważne?

Zespół hospicjum pojawia się wówczas, gdy współczesna medycyna nie zna ratunku. Samo spotkanie wiąże się z ogromnym bólem, informacją, że nie da się niczego więcej zrobić. Chylę czoła przed lekarzami, personelem pielęgniarskim, psychologicznym, którzy na start mają bardzo trudne zadanie: przełamać bariery, oswoić najtrudniejsze emocje, wzbudzić zaufanie swoją wiedzą, profesjonalizmem, a jednocześnie empatią, dając pewność rodzicom, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by dziecku w tym kluczowym czasie niczego nie brakowało. Śmierć, nieuleczalna choroba, niedoskonałość wciąż są tematami tabu w społeczeństwie. Niezwykle ważnym aspektem jest proces wdrażania pracowników w tak delikatne zagadnienia, wymagające nie tylko twardych kompetencji, wysokiej świadomości potrzeb rodziny w obliczu tak głębokiego kryzysu, a przy tym wyporności psychicznej, pozwalającej na długofalową współpracę. Hospicjum wyróżnia się licznymi szkoleniami w obszarze wsparcia psychologicznego i duchowego, nie tylko podopiecznych, ale i zespołu, który każdego dnia i nocy staje na froncie w obliczu rozmaitych, często nieprzewidywalnych sytuacji. Szlifowane są również umiejętności pracy w zespole, wzajemne wsparcie i, o czym często w sektorze usług medycznych zapominamy, zdolność odpoczynku.

Jakie wysiłki podejmuje Hospicjum, aby dbać o tę jakość i ciągle doskonalić swoje działania?

Każdego roku poddajemy się audytowi zewnętrznemu. Uczymy się na błędach, a nie przerzucamy winę na siebie wzajemnie. To bardzo trudne, by wyjść z mechanizmu kary i ciągłego napięcia związanego z lęku przed oceną. W tak trudnej, obciążającej psychicznie pracy, wszystkie dodatkowe ciężary zmagają ryzyko wypalenia zawodowego. Lider w naszym hospicjum ma więc bardzo trudne zadanie: nie szukać winnego, by go ukarać, ale stale diagnozować przyczynę problemu, by ją usunąć. Ponadto nie nastawiać się na perfekcjonizm, który niszczy rozwój, ale motywować nieustannie do postępu. Stwarzać warunki współpracy, a nie rywalizacji. Doceniać to co dobre, uczyć stawania w prawdzie z tym co niedomaga, być wsparciem w drodze wychodzenia ze słabości. Wszystkie procesy budować na zaufaniu, a jednocześnie je monitorować. Dawać szansę ludziom na naukę i popełnianie błędów, wówczas wbrew pozorom jest ich znacznie mniej.

Co jest w dbaniu o tę jakość najważniejsze? Stworzenie dobrych procedur? Kształcenie mentalności pracowników? Poczucie pracy dla idei?

Wskazywanie nie tego co jest złe, ale wciąż budowanie komunikatu na tym, co może być lepiej. Same procedury nie wystarczą, muszą być owocem rozmów, rozwiązywanych konfliktowych sytuacji, tworzenie ich w taki sposób, aby od samego początku angażowały wszystkich zainteresowanych. Poza tym skuteczne diagnozowanie z czym naprawdę personel ma problem, stwarzanie atmosfery otwartego dialogu, co stanowi wielkie wyzwanie w tak licznym, różnorodnym zespole, składającym się z lekarzy różnych specjalności, pielęgniarzy, fizjoterapeutów, psychologów, osób duchownych, pracownika socjalnego i w końcu administracji, która przygotowuje całe zaplecze od finansów, przez logistykę, po bezpieczeństwo informacji, by zespół mógł świadczyć medyczne usługi w warunkach ułatwiających sprawne i efektywne działania. Do tego potrzebne jest zarządzenie infrastrukturą, sprzęt medyczny, flota samochodów, zaplecze informatyczne, księgowe i prawne i wiele innych niedocenianych obszarów, niezbędnych do realizowania hospicyjnej misji. Często ten wątek jest również niezrozumiany przez darczyńców. A przecież, jak inne instytucje, funkcjonujemy w systemie obarczonym licznymi przepisami, sprawozdawczością, rozbudowanymi formalności, przechodzimy przez kontrole. W związku z powyższym aspekt administracyjny w organizacji pożytku publicznego, zwłaszcza w hospicjum, który jest podmiotem medycznym narażonym na wiele trudności, stanowi jeden z priorytetów zarządzania.

Czego inne organizacje – firmy, szpitale, hospicja – mogłyby się od Hospicjum Pomorze Dzieciom nauczyć?

Stawiania czoła trudnym tematom. Zapewniania ciągłości opieki – hospicjum perinatalne obejmuje wsparciem pary doświadczające choroby dziecka już w ciąży, domowe hospicjum dla dzieci świadczy całodobową opiekę dla dzieci i nastolatków u schyłku ich życia, zgodnie z misją: „skoro nie możemy dołożyć dni do życia, dokładamy życia do każdego dnia”, w końcu zapewniania wsparcia w żałobie, dla wszystkich którzy tracą bliskich. Cała opieka jest nienastawiona na zysk, bezpłatna, przy zachowaniu tak wysokiej jakości i dostępności całego wachlarza usług (wsparcia indywidualnego i grupowego, w różnorodnych formach). Ponadto otwartości na całe środowisko; prowadzimy szereg działań edukacyjnych, programy dla więźniów, biznesu, środowisk medycznych, uczniów już od przedszkola i studentów, a więc dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem, mającym wyposażyć w narzędzia każdego z nas w obliczu kryzysu. Stale uczymy się również przyjmowania doświadczenia śmierci, umierania, a więc pokory i ograniczoności naszych ludzkich zasobów, umiejętności, a jednocześnie – zwłaszcza w beznadziejnych sytuacjach – poszukiwania do ostatniego momentu rozwiązań, stwarzania atmosfery przyjęcia. Patrzenia na człowieka nie tylko z perspektywy jednostki chorobowej czy przypadku medycznego, ale jak na osobę, która nawet bez kontaktu werbalnego, w głębokich uszkodzeniach neurologicznych zasługuje na wsparcie i łagodzenie cierpienia na najwyższym poziomie.

Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom istnieje od 2014 roku. W tym czasie powołała do życia Hospicjum Perinatalne Tulipani i jedyne w Polsce Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja.