Porady lekarza hospicjum
Lekarz hospicjum perinatalnego przez cały okres opieki sprawowanej przez hospicjum perinatalne udziela wsparcia merytorycznego dotyczącego rozpoznania u nienarodzonego dziecka.
Wsparcie psychologiczne
Forma, zakres i częstotliwość wsparcia psychologicznego są dostosowywane do życzenia rodzica/ rodziców. Obowiązkowym krokiem w opiece psychologicznej jest spisanie Listu Rodziców, będącego uzupełnieniem standardowego planu porodu. List Rodziców jest dokumentem przedstawiającym oczekiwania rodziców odnośnie wsparcia przez personel medyczny w trakcie porodu.
Hospicjum perinatalne zapewnia ciągłość opieki psychologicznej sprawowanej nad rodzicami niezależnie od czasu trwania ciąży, a także podczas żałoby. Im szybciej para skierowana jest do hospicjum perinatalnego, tym więcej czasu pozostaje na pracę psychologiczną. Jednym z ważniejszych aspektów tejże pracy jest oswajanie rodziców z różnymi możliwościami rozwiązania ciąży uwzględniając życie i śmierć dziecka.
Tworzenie „scenariuszy” ma na celu:
- pokazanie różnych możliwości trwania i zakończenia ciąży,
- oswajanie z perspektywą śmierci na różnych etapach ciąży i/lub po porodzie,
- przyglądanie się potrzebom i obawom rodziców oraz podejmowanie próby zaopiekowania się nimi.
Świadczenia w zakresie opieki psychologicznej dostosowane są do indywidualnych potrzeb rodziców.
Konsultacje zewnętrzne
Kolejnymi świadczeniami gwarantowanymi z zakresu perinatalnej opieki paliatywnej są konsultacje zewnętrze prowadzone przez lekarzy – konsultantów, w których uczestniczy również koordynator perinatalnej opieki paliatywnej. Konsultacje zewnętrzne dostarczają niezbędnych informacji do sporządzenia Listu Rodziców.
W czasie konsultacji położniczych lekarz ginekolog położnik ocenia stan zdrowia ciężarnej, monitoruje postęp ciąży, omawia preferencje i oczekiwania dotyczące sposobu porodu. Planuje poród z uwzględnieniem kwestii bólu, innych aspektów medycznych oraz wskazuje ewentualne możliwe interwencje i powikłania.
Konsultacje z lekarzem neonatologiem dostarczają rodzicom informacji potrzebnych do zrozumienia sytuacji i przygotowania na ewentualne scenariusze, które mogą wystąpić po narodzinach dziecka, w tym planowanie leczenia paliatywnego.
Hospicjum perinatalne współpracuje ze świadczeniodawcami udzielającymi świadczeń w zakresie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii głównie na poziomie III stopnia referencyjności.
Wsparcie duchowe
Hospicjum perinatalne umożliwia również wsparcie duchowe podopiecznym, współpracując z przedstawicielami różnych religii i wyznań.
Koordynacja perinatalnej opieki paliatywnej
W całym procesie opieki świadczonej przez hospicjum perinatalne pacjentka i jej rodzina wspierana jest przez koordynatora perinatalnej opieki paliatywnej, który pełni funkcję „łącznika” pomiędzy podopiecznymi, a placówkami ochrony zdrowia.
Głównymi zadaniami koordynacji opieki są:
- Zapewnienie współpracy ze świadczeniodawcą udzielającym świadczeń z zakresu położnictwa i ginekologii lub neonatologii w warunkach leczenia szpitalnego lub porady specjalistycznej,
- Zapewnienie współpracy z hospicjum domowym dla dzieci lub z hospicjum stacjonarnym, pozwalającej na zachowanie ciągłości opieki nad dzieckiem w przypadku zaistnienia możliwości wypisu z oddziału, na którym przebywa dziecko,
- Zapewnienie współpracy z ośrodkiem diagnostyki prenatalnej, ośrodkiem kardiologii prenatalnej lub zakładem genetyki,
- Poinformowanie rodziców dziecka o możliwości pożegnania się ze zmarłym dzieckiem oraz o sposobie pochówku,
- Przekazanie informacji dotyczących postępowania w przypadku śmierci dziecka,
- Zapewnienie ciągłości leczenia stosownie do stanu zdrowia, po zakończeniu realizacji świadczenia gwarantowanego w warunkach perinatalnej opieki paliatywnej, w tym w uzasadnionych przypadkach opiekę paliatywną po urodzeniu dziecka oraz wsparcie w żałobie po śmierci dziecka przez udział w grupie wsparcia i w żałobie.